Przejdź do treści

Zabawne zajęcia dla przedszkolaków i małych dzieci

Zabawne zajęcia dla przedszkolaków


Wydrukuj kolorowankę

Zabawa w kółko w czasie promuje pozytywne relacje i pomaga dzieciom rozwijać silniejsze więzi z rówieśnikami. Te zajęcia są kreatywnym sposobem na zaangażowanie przedszkolaków, a każde dziecko może poczuć się równie zaangażowane, ponieważ jest to platforma zachęcająca do pozytywnej interakcji. Czas w kręgu sprzyja młodym umysłom i sprzyja ich rozwojowi.

Zajęcia w kręgu mogą obejmować grupowe czytanie, śpiewanie lub recytowanie wierszy. Czytaj dalej, aby poznać niektóre z najlepszych zajęć w kręgu, które są zabawne i wciągające.

Wskazówki dotyczące organizowania zajęć w kręgu przedszkolnym

Oto kilka wskazówek, których możesz przestrzegać, aby zorganizować zajęcia w kręgu dla małych dzieci:

  • Elastyczny czas w kręgu: Nie zawsze trzymaj się tego samego czasu, aby wykonać jakąkolwiek aktywność w kręgu. Bycie spontanicznym może dodać ekscytacji do kręgu czasu.
  • Zajęcia oparte na zainteresowaniach: Możesz zaplanować zajęcia, które są specyficzne dla zainteresowań dzieci. Pomaga to w podekscytowaniu i zmotywowaniu dzieci do zajęć w kręgu.
  • Różnorodność: Po pewnym czasie monotonne czynności mogą się znudzić. Dlatego za każdym razem możesz eksperymentować z nowymi czynnościami.
  • Ćwiczenie: wyszukaj kilka łatwych i prostych ćwiczeń fizycznych, które można wykonać podczas kręgu.

Wyznaczanie ról: codziennie miej nowy monitor kręgu, ponieważ zwiększa to ich motywację do uczestniczenia w zajęciach.

  • Czas trwania: Początkowo dzieci nie mogą być przyzwyczajone do wykonywania czynności w kręgu, więc mogą być niespokojne, jeśli trwają zbyt długo. Możesz stopniowo wydłużać czas.
  • Uczestnictwo: W czasie kręgu musisz zachęcać dzieci do równego uczestnictwa i sprawiać, by czuły się jak najbardziej zaangażowane.

25 zajęć w kręgu przedszkolnym

Oto kilka zabawnych pomysłów na zabawę w kręgu w wieku przedszkolnym, które możesz wypróbować:

1. Śpiewanie w kręgu

Podczas tej aktywności dzieci mogą ćwiczyć rymowanki i piosenki. Śpiewanie w kręgu to wciągające zajęcie, które zachęca każde dziecko do uczestnictwa i śpiewania z całego serca. A propos serc przygotowaliśmy specjalnie dla Was kolorowanki walentynkowe.

2. Tworzenie kręgu twórczego

Wymyśl ciekawe sposoby na zaproszenie dzieci do kręgu. Możesz na przykład zadawać dzieciom proste pytania, a gdy już odpowiedzą, pozwolić im dołączyć do kręgu. Alternatywnie, dzieci mogą również zaśpiewać po jednym wersie każdej piosenki lub rymowanki przed dołączeniem do kręgu.

3. Piosenki do poruszania się i zakończenia kręgu

Możesz użyć bębna lub klaskać po każdej czynności wykonywanej w czasie kręgu. To sprawiłoby, że dzieci byłyby podekscytowane. Możesz także wybrać rytm dla każdej czynności, na przykład klaskanie w określony rytm dla gry „przekazywanie paczki”.

4. Quiz

Wykorzystaj czas kręgu na krótką rundę quizu. Przygotuj listę interesujących pytań dla dzieci, z których mogą czerpać radość podczas nauki.

5. Krzesła muzyczne

Ustaw krzesła w kręgu skierowanymi na zewnątrz. Upewnij się, że brakuje Ci jednego krzesła w porównaniu z liczbą uczniów. Teraz odtwarzaj muzykę i pozwól dzieciom poruszać się w kółko. Kiedy muzyka się zatrzymuje, muszą usiąść. Kto nie może znaleźć krzesła, zostaje wyeliminowany.

6. Kawałki obrazu

Daj dzieciom zagadkę do rozwiązania. Wspólne siedzenie w kręgu w celu rozwiązania zagadki może pomóc im zauważyć, jak radzą sobie inni. W rezultacie dzieci byłyby zachęcane do szybszego występu.

7. Ćwiczenie ruchowe

W tym ćwiczeniu ruchowym poproś dzieci, aby stanęły w kręgu. Najpierw wolontariusz musi nawiązać kontakt wzrokowy z graczem, wskazując, by powiedzieć „idź”. Po otrzymaniu polecenia ochotnik będzie powoli zbliżał się do gracza. W międzyczasie gracz nawiązuje kontakt wzrokowy z innym graczem, który powie „idź”, aby zrobić miejsce dla wolontariusza i tak dalej.

8. Zdjęcia z historii

Do tej czynności potrzebne będą zdjęcia z historii. Rozdaj każdemu dziecku zdjęcia z tej historii. Gdy wszyscy otrzymają zdjęcie, muszą je przed sobą pokazać. Teraz poproś ich, aby ułożyli te obrazki we właściwej kolejności historii.

9. Krąg ciszy

Wolontariuszka stoi pośrodku kręgu. Poproś dzieci, aby bez hałasu przekazały pudełko zawierające kulki. Jeśli wolontariusz wskaże, skąd pochodził hałas, dziecko, które zostanie złapane, będzie kolejnym liderem gry.

10. Nowe zabawki?

Do tej aktywności możesz przynieść dowolną nową zabawkę, części gry, artykuły papiernicze lub cokolwiek, co zainteresuje dzieci. Teraz przedstaw te nowe materiały lub zabawki w czasie kręgu i wyjaśnij, jak należy ich używać.

11. Powitanie i powitanie

Ta aktywność promuje społeczność i maniery w klasie. Naucz dzieci witać wszystkich, aby dołączyli do kręgu i naucz się witać.

12. Omów obawy dzieci

Czas w kręgu może być wykorzystany do omówienia pytań lub obaw dzieci. Może dotyczyć trwających zajęć, zajęć lub czegokolwiek innego, co chcieliby wyrazić. Jeśli dziecko czuje się nieśmiałe i chce rozmawiać w prywatności, należy to uszanować.

13. Alert przypomnienia

Możesz także wykorzystać czas w kółko, aby przypomnieć uczniom o wszystkich przydzielonych im zadaniach. Może to obejmować pracę domową, zadania i inne czynności.

14. Uczenie się

Dzięki małym grupom dzieci mogą nauczyć się czegoś innego od swoich partnerów w kręgu. Każde dziecko myśli inaczej i pochodzi z innego środowiska kulturowego. W związku z tym promuje naukę i rozwój dziecka zarówno pod względem emocjonalnym, jak i akademickim.

15. Rozmowy otwarte

Czas w kręgu może być nową „bezpieczną przestrzenią” dla dzieci do dyskusji na temat wszystkiego, na co mają ochotę. Niech dyskusja toczy się w kółko, a każde dziecko będzie mogło wyrazić swoje myśli.

16. Czytanie grupowe

Czas czytania można wykonać siedząc w kręgu. Może to promować wspólnotę, a dzieci mogą czuć się komfortowo i zachęcać do czytania z przyjaciółmi (1).

17. Aktywność słowna

Wymyśl „słowo dnia” każdego dnia w czasie kręgu i pozwól każdemu dziecku ułożyć zdanie używając tego słowa. Na przykład, jeśli słowem jest „owoc”, każde dziecko musiałoby wypowiedzieć zdanie ze słowem „owoc”, takie jak „Lubię jeść owoce”.

18. Czas gry

Wykorzystaj czas w kółko, aby zagrać w grę, która wymaga udziału każdego dziecka, na przykład chiński szept, w którym dziecko musi szepnąć słowo do ucha drugiego, a gra toczy się dalej. Ostatnie dziecko musi opowiedzieć całą listę słów, nie tracąc żadnego.

19. Koło obiadowe

Czas w kręgu może być również wykorzystany przez dzieci, aby podzielić się ze sobą obiadem, ciesząc się towarzystwem przyjaciół.

20. Budowanie historii

Poproś każde dziecko, aby opowiedziało zdanie i pozwól, aby następne się na nim rozwinęło, aby w końcu przekształcić te zdania w krótką historię. Na przykład, jeśli pierwsze dziecko mówi „niedźwiedź był głodny”, następne musi powiedzieć „niedźwiedź był głodny i szukał jedzenia” i tak dalej.

21. Omów harmonogram dnia

Czas w kółko może być wykorzystany do poinformowania dzieci o wszystkich czynnościach, które czekają nas na dany dzień. Może to pomóc im lepiej zapamiętać zadania, ponieważ mają harmonogram dnia.

22. Obecność na zajęciach

Przekształć linię obecności w aktywność w kręgu. Weź imię dziecka i pozwól innym dzieciom odpowiedzieć, czy są obecne, czy nie.

23. Pytanie i odpowiedź

Pozwól dzieciom zadawać pytania o cokolwiek w czasie kręgu. Dzieci mogą również pytać i odpowiadać sobie nawzajem. Ta aktywność nie tylko pomaga w ich zaangażowaniu, ale także promuje pracę zespołową.

Czas w kręgu promuje wspólnotę. Pozwala dzieciom na interakcję ze sobą i zapewnia zabawną naukę poprzez te praktyczne zajęcia. Ponadto działania te oferują różne inne korzyści, takie jak poprawa koncentracji uwagi, umiejętności społeczne, dodawanie wartości dla społeczności klasowej. Zajęcia w kręgu przedszkolnym wzmacniają również więzi między uczniami, które mogą trwać całe życie.