Przejdź do treści

Zabawy dla dwulatka, trzylatka i czterolatka

Zabawy dla dwulatka, trzylatka i czterolatka

Wydrukuj kolorowankę

Zabawy dla dwulatka

Dwuletnie dzieci chcą czegoś więcej, niż leżenia w kojcu, ale przy tym wciąż nie mogą brać udziału w zabawach, które lubi starsze rodzeństwo. Co dla nich wybrać?

Dwuletni chłopiec lub dziewczynka chętnie będzie siedział przy stole i zajmował się rzeczami, które pobudzają kreatywność. W tym wieku mogą powstawać proste rysunki i rzeźby, dlatego warto wyposażyć dom w duży wybór przyborów malarskich dostosowanych do wieku.

Popularna będzie ciastolina, którą za pomocą dołączonego sprzętu można wyciskać, formować i ozdabiać płaskorzeźbami. Do tego proste kolorowanki i układanki.

W tym wieku pomocne mogą być duże klocki o łagodnych krawędziach. Dzieci mogą dowolnie się nimi bawić, układając konstrukcje. Istnieją też zestawy z elementami takimi, jak trawa, kwiaty czy ludzie.

Można wybrać też zestawy edukacyjne do nauki cyferek i literek. Polegają głównie na dopasowywaniu do siebie kształtów i naciskaniu poszczególnych elementów, by wydawały dźwięki. To rozwija zdolności dwuletniego dziecka.

Zabawy dla trzylatka

Trzyletnie dzieci są bardzo ciekawe świata. To dobry moment na pierwsze zabawy edukacyjne.

Dziecko w tym wieku może już łączyć podstawowe kształty czy kolory. Warto więc wybierać w tym wieku gry edukacyjne i kolorowanki, które zachęcają do takich działań. Można też wybrać kolorowanki wodne. Dziecko jest jeszcze za małe, by samo kolorowało skomplikowane kształty. Wylewając wodę i rozcierając ją pędzelkiem uzyska jednak świetnie pokolorowaną kartkę.

Trzyletnie dzieci lubią też wszystkie grające gry i zabawki. Mogą to być zwykłe instrumenty, lub ich mniejsze i kolorowe wersje, które wprowadzą do gry na pianinie czy trąbce.

Trzyletnie dziecko może samo lub z rodzicem grać w memory lub proste gry karciane. Najlepiej takie, gdzie karty trzeba łączyć w pary – np. kaczki z kaczkami lub czerwone rzeczy z innymi czerwonymi rzeczami.

Zabawy dla czterolatka

Czteroletnie dzieci robią się coraz bardziej samodzielne. Takie też stają się ich zabawy, oparte w dużej mierze na wyobraźni.

Takie dziecko lubi organizować wokół siebie przestrzeń. Stąd popularna staje się zabawa w forty i zamki, choćby takie budowane z poduszek i koców. Można też wycinać je z kartonu. Istnieją nawet gotowe zamki, które trzeba tylko złożyć.

Do tego dochodzą zabawy manualne, których celem jest zbudowanie konstrukcji, labiryntów czy torów przeszkód. Na nich można bawić się samochodami i innymi pojazdami.

Warto zachęcać dziecko do zabawy plasteliną i innymi plastycznymi masami. Plusem jest to, że można się tak bawić wielokrotnie, bo wystarczy zniszczyć konstrukcję po zabawie, a z uzyskanej masy stworzyć coś nowego.

To też czas na pierwsze zabawy związane z liczeniem. Można do nich doprowadzić poprzez gry, kolorowanki i plansze edukacyjne. Dzieci lubią się także bawić w przyklejanie ogonka osiołkowi i inne podobne, proste zabawy, które rozwijają umiejętności manualne czterolatka.